Достапни линкови

Во мај САД ќе отворат амбасада во Ерусалим


Ерусалим.

Се очекува во текот на мај САД да ја отворат својата амбасада во Ерусалим, на 70 годишнината од независноста на Израел, изјавил претставник на американската администрација за израелските медиуми. За почеток ќе има амбасадор и мал тим, изјавил американскиот владин претставник.

Американскиот претседател Доналд Трамп лани во декември објави дека САД го признаваат Ерусалим за главен град на Израел и рече дека ќе ја пресели амбасадата од Тел Авив во Ерусалим.

Државниот секретар на САД, Рекс Тилерсон после една недела одлагање денеска го потпишал безбедносниот план за преселување на амбасадата во Ерусалим, изјавил неименуван преставник на власта за АП.

XS
SM
MD
LG