Достапни линкови

Средба Заев-Јазбец: Словенија ќе го помага домашниот локален развој


Средбата на премиерот Зоран Заев со словенечкиот амбасадор Милан Јазбец.

Премиерот Зоран Заев и словенечкиот амбасадор Милан Јазбец на денешна средба се договорија Словенија да го помага домашниот локален развој во Македонија, преку грантови и инвестиции во проекти за питка вода и за отпадни води, информира владината прес-служба.

На средбата Јазбец му честитал на Заев за ефектите од засилената дипломатска активност која, како што се наведува, ги отвора перспективите на државата кон ЕУ и НАТО и за економски развој.

На средбата било разговарано и за политичката клима во свете држави и за претстојната официјална посета на словенечкиот премиер Миро Церар на Република Македонија.

XS
SM
MD
LG