Достапни линкови

Тужба за косовскиот претседател Тачи за предавство


Косовскиот претседател Хашим Тачи

Косовското движење Самоопределување денеска соопшти дека поднело тужба против претседателот на земјата, Хашим Тачи за предавство. Тужбата, според движењето, е поради тоа што Тачи во 2015 година го потпишал Договорот за демаркација на границата меѓу Косово и Црна Гора.

Дел од косовските партии тврдат дека Косово со договорот на Црна Гора и отстапило дел од својата територија и затоа го сметаат за неприфатлив.


XS
SM
MD
LG