Достапни линкови

Мицкоски ја обвини Владата за политика на омраза поради Ќосето


Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ денеска преку соопштение реагира на отстранувањето на споменикот на Андон Јанев Лазов Ќосето. Споменикот текот на ноќта беше отстранет од пред Врховниот суд во центарот на Скопје и е однесен во магацините на Металски завод Тито. Според Мицкоски, владата практикува политика на омраза со која се посега по рушење на паметници на револуционери само затоа што не биле изградени од актуелната власт.

„Рушењето на споменици, секако не е активност со која се занимава една просперитетна влада чии погледи се кон иднината, тоа е чин кој го практикуваат ретроградни сили, како ИСИС во Сирија и талибанците во Авганистан“, наведува Мицкоски.

Тој порачува дека Македонија не смее да стане држава која се срами и ги нагрдува своите херои и сето тоа е дел од сценарио за дефокусирање од вистинските теми.

XS
SM
MD
LG