Достапни линкови

Јункер в недела во посета на Македонија


Архива: Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер.

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер в недела на 25 февруари ќе ја посети Република Македонија, како прва земја од неговата турнеја низ државите од Западен Балкан со цел е промоција на новата Стратегија на ЕУ за проширување.

Стратегијата на ЕК за проширување кон Западен Балкан беше презентирана на 6 февраури во Стразбур. Во неа приемот за Црна Гора и Србија во ЕУ се предвидува до крајот на 2025 година, со тоа што пристапните преговори би завршиле во 2023 година.

Македонија и Албанија се очекува да ги почнат преговорите во 2019 година, но во неа Комисијата почарува дека нема да увезува билатералните спорови.

Евроамбасадорот Самуел Жбогар вчера изјави дека посетата на претседателот на ЕК Јункер на Скопје е порака сама по себе.

XS
SM
MD
LG