Достапни линкови

Меркел: Решението за имeто никогаш не било поблиску


Заев на средба со Меркел во Германија.

Македонија е поблиску од било кога во минатата деценија за решавање на спорот за името со Грција, којшто ги урна надежите на балканската земја за влез во НАТО и ЕУ, изјави денеска германската канцеларка Ангела Меркел на заедничка прес-конференција со македонскиот премиер Зоран Заев.

„Многу сум задоволна дека има придвижување во разговорите“, изјави Меркел.

Таа додаде дека во последните десет години решението не било толку блиску како сега и оти би било прекрасно доколку се отстранат и преостанатите тешкотии.

XS
SM
MD
LG