Достапни линкови

Ердоган: Турција спречи распоредување на сириски војници во Африн


Илустративна фотографија.

Турција спречи можно распоредување на сириски војници во енклавата Африн, соопшти денеска турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, одговарајќи потврдно на прашањето дека тоа било спречено по телефонскиот разговор што го имал со рускиот претседател Владимир Путин.

Тој претходно најави дека во следните денови Африн ќе биде под опсада благодарение на напредувањето на турската војска поддржана од борците на Слободната сириска армија.

XS
SM
MD
LG