Достапни линкови

Русија: десетици повредени во судирите во Сирија на 7 февруари


Архива: портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова.

Рускиот министер за надворешни работи соопшти дека „неколку десетици“ државјани на Русија и други поранешни советски републики, кои не се припадници на војската, биле повредени во неодамнешна битка со силите предводени од САД во Сирија.

Денешното соопштение на руското Министерство за надворешни работи беше прво официјално признание на Москва дека руските платеници претрпеле последици во судир во сириската провинција Деир ал-Зор на 7 февруари.

Соопштението не дава нови податоци за бројот на руски државјани убиени во инцидентот, за кој портпаролката на Министерството за надворешни работи Марија Захарова на 15 февруари изјави дека се околу петмина, многу помалку од она што се наведува во некои извештаи.

Во последните денови, медиуми, истражувачи и роднини и пријатели на руските платени војници рекоа дека е можно да се загинати десетици.

XS
SM
MD
LG