Достапни линкови

Убиени двајца Палестинци во напад на израелската војска


Припадници на израелските сили

Двајца Палестинци биле убиени од страна на израелската војска во појасот Газа. Израелската војска соопшти претходно дека нивни воени авиони спровеле напади врз цели на Хамас во појасот Газа откако четири војници беа повредени во експлозија долж границата меѓу двете земји.

Израелското министерство соопшти дека двајца од војниците се наоѓаат во тешка состојба и дека ова е најтешкиот инцидент од 2014 година на границата со појасот Газа кој е под контрола на исламистичката група Хамас. Според министерството, целта на нападите биле шест воени локации.

XS
SM
MD
LG