Достапни линкови

Протести во Флорида за построга контрола на вооружувањето


Евакуација на учениците од средното училиште во Флорида по нападот во кој загинаа 17 лица.

Илјадници луѓе излегоа на протести за построги закони за контрола на оружјето во САД по нападот во средо училиште во американската сојузна држава Флорида при кој загинаа 17 лица. Десетици ученици од средното училиште каде се случи нападот учествуваа во протестите.

Сведоци на нападот говореа пред насобраната толпа повикувајќи ги законодавците да направат промена во законоите за контрола на оружјето. Тие упатија критика и до претседателот Доналд Трамп кој добил милиони долари поддршка за време на неговата кампања на претседателските избори од страна на поддржувачите за продажба на оружје во САД.

XS
SM
MD
LG