Достапни линкови

Столтенберг: Мал напредок за мировната мисија во источна Украина


Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенбер изјави денеска дека е остварен мал наредок во разговорите за мировна мисија на ОН во источна Украина. Тој го даде коментарот по средбата со рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров на маргините на безбедносната конференција во Минхен.

„Останува да видиме дали тоа ќе биде можно“, рече Столтенберг на предлогот да се распоредат мировни набљудувачи на ОН со цел да се ставки крај на борбите меѓу проруските бунтовници и владините сили во источна Украина.

XS
SM
MD
LG