Достапни линкови

Габриел: Сите опции за источна Украина да се земат в предвид


.Германскиот министер за надворешни работи Зигмар Габриел

Германскиот министер за надворешни работи Зигмар Габриел изјави дека воспоставувањето на мировна мисија на ОН во источна Украина би можело чекор по чекор да го олесни отстранувањето на санкциите врз Русија. Габриел го даде коментарот за време на говорот на отворањето на вториот ден од безбедносната конференција во Минхен.

Според него, сите опции треба да бидат земени в предвид со цел да се стави крај на борбите меѓу проруските сепаратисти и украинскте владини сили во источна Украина.

XS
SM
MD
LG