Достапни линкови

Гутереш и Столтенберг предупредуваат - Се соочуваме со нуклеарна закана


Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш за време на обраќањето на Минхенската конференција на 16 февруари 2018

Генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш предупреди дека за прв пат по завршувањето на Студената војна светот се соочува со "закана од нуклеарна конфронтација" во контекст на нуклеарните активности на Северна Кореја, додека шефот на НАТО Јенс Столтенберг рече дека меѓународната заедница мора применуваат "максимален притисок" на Пјонгјанг за да се откажат од својата програма за нуклеарно оружје и оружје.

Гутиереш и Столтенберг го изјавија ова на Минхенската безбедносна конференција, годишен собир кој ги собира светските лидери и други високи функционери, објавија светските новинаски агенции.

"За првпат по крајот на Студената војна, сега се соочуваме со нуклеарна закана, закана од нуклеарен конфликт", изјави Гутереш на Конференцијата.

XS
SM
MD
LG