Достапни линкови

Суспендиран водичот кој ја водеше групата на Кајмакчалан кога загинаа Калина и Александар


Архивска фотографија

Федерацијата на планинарски спортови го суспендирала водичот на групата која изминатиот викенд се искачуваше на планината Ниџе од грчка страна кога двајца македонски планинари загинаа.

Водичот Зоран Костадинов е суспендиран пред се од морални причини, потврдуваат за МИА од Федерацијата на планинарски спортови.

Во извештајот и анализата за искачувањето на Кајмакчалан, како што јави МИА, се наведува дека кон врвот тргнале 63 планинари предупредени од водичот дека во зависност од временските услови може да биде прекинато искачувањето во било кој момент.

Калина Велевска и Александар Миновски загинаа при искачување на врвот Кајмакчалан.

XS
SM
MD
LG