Достапни линкови

Хан: „сосема сигурно“ решавање на името до јули


Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан.

Европската унија е „сосема сигурна“ дека Македонија ќе го реши долгогодишниот спор за името со Грција пред јули, изјави денеска во Софија еврокомесарот за проширување и добрососедска политика Јоханес Хан на состанокот на министрите за надворешни работи на земјите од ЕУ и државите кандидати.

Хан одговараше дали спорот ќе биде решен до крајот на бугарското претседателство, што истекува во јуни, а Хан одговори дека е „сосема сигурен во тоа“.

Очекување дека спорот за името ќе биде решен и Македонија за време на бугарското претседавање ќе добие датум за почеток на преговорите со ЕУ, искажа и бугарската министерка за надворешни работи Екатерина Захариева.

Таа истакна дека се надева оти на состанокот на Европскиот совет во јуни ќе се донесе одлука за отворање на преговорите со Македонија.

XS
SM
MD
LG