Достапни линкови

Захариева: Се радувам за напредокот во преговорите меѓу Атина и Скопје


Бугарската министерка за надворешни работи Екатерина Захариева.

Прашањето за спорот за името меѓу Грција и Македонија е билатерално прашање и треба да ги оставиме Атина и Скопје да ги водат преговорите со посредство на Обединетите Нации, изјави денеска бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи Екатерина Захариева одговарајќи на новинарско прашање.

Таа посакувајќи успех во преговорите меѓу двете земји наведе дека се радува поради тоа што во нив има напредок.

XS
SM
MD
LG