Достапни линкови

Заев-Јилдирим: зголемување на трговската раземна на една милијарда евра


Заедничката прес конференција на премиерот Зоран Заев со премиерот на Турција, Бинали Јилдирим.

Побараме Владата на Република Турција да размисли за овозможување квоти за Република Македонија за извоз на телешко и јагнешко месо, како што е тоа овозможено за БИХ и Република Србија, изјави на денешната прес- конференција премиерот Зоран Заев по средбата со турскиот премиер Бинали Јилдирим.

Тие ги потврдија залобите за унапредување на економската соработка меѓу двете земји и зголемување на трговската раземна на една милијарда евра.

Заев изрази благодарност на поканата на Јилдирим за официјалната посета и оцени дека тоа е можност двете земји да го потврдат пријателството и да ја зајакнат соработката.

„Сакам да порачам дека со голема загриженост ги следевме трагичните настани на 15 јули 2016 година. Го осудивме обидот за државен удар и ги поддржуваме демократските избрани институции на Република Турција, рече Заев.

Јилдирим рече дека расте интересот на инвеститорите од Турција за инвестирање во Македонија, додавајќи дека Турција ја поддржува Македонија во НАТО и ЕУ интеграциите.

XS
SM
MD
LG