Достапни линкови

Пресудата за руските спортисти пред отворањето на Олимпијадата


Спортскиот арбитражен суд во Лозана.

Одлуката по жалбата на руските спортисти кои сакаат да се натпреваруваат на Зимските олимписки игри во Јужна Кореја ќе бидат објавени на неколку часови пред церемонијата за отворањето на 9 февруари, соопшти Спортскиот арбитражен суд. Оттаму наведуваат дека пресудата ќе биде објавена во 11 часот по локално време, девет часови пред почетокот на церемонијата.

Во декември Меѓународниот олимписки комитет и забрани на Русија да се натпреварува како тим на Зимските олимписки игри поради, како што ја нарече, „систематска манипулација без преседан“ на олимпискиот антидопинг систем на Олимписките игри во Сочи 2014 година.

XS
SM
MD
LG