Достапни линкови

Заев: Решението за името мора да го гарантира идентитетот


Архива: Прес конференција на премиерот Зоран Заев.

Барањето за промената на Уставот во разговорите за името се грчки став, но ние имаме наш, изјави денеска премиерот Зоран Заев наведувајќи дека Македонија го променила Уставот во 1993 година за да го допрецизира членот вградувајќи го амандманот 2.

„Ние направивме голем чекор за да го отстраните иредентизмот. Во моментов се што правиме е да докажеме дека Македонија нема никакви аспирации, територијални или какви било, дека Македонија нема иредентистички побуди. Македонија сака да гради пријателство, и од тој аспект, не гледам потреба за тоа, рече Заев.

Тој повтори дека решението за името мора да го гарантира идентитетот и достоинството на двете страни и тука нема дилеми.

Заев на вчерашна прес-конференција изјави дека за Владата прифатливо е име со географска одредница.

XS
SM
MD
LG