Достапни линкови

Иран бара Турција да ја прекине офанзивата во Сирија


Сириски бунтовници и турски војници во северна Сирија

Иран ја повика Турција да ја запре својата офанзива во северна Сирија, истакнувајќи дека со неа се крши сирискиот суверенитет и се зголемуваат тензиите во оваа блискоисточна земја зафатена од граѓанска војна.

Операцијата ги враќа несигурноста, нестабилноста и тероризмот во Сирија, изјави портпаролот на иранското Министерство за надворешни работи, Бахрам Касеми.

Тој нагласи дека сириската криза треба да се реши по политички пат, додавајќи дека токму затоа Иран веќе подолго време разговара со Русија и со Турција за да се постигне мирно решение за Сирија.

XS
SM
MD
LG