Достапни линкови

Ќе се разгледуваат амандманите за Законот за јазиците


Претседателот на Собранието Талат Џафери

Сите амандмани за Законот за јазици се преведени, архивирани, обработени и ставени на е-Парламент, соопшти денеска Кабинетот на претседателот на Собранието.

Со оглед на големиот број амандмани, истите потребно е да се разгледаат и да се постапи по нив согласно одредбите на Деловникот за работа на Собранието, по што Законот за јазици ќе биде разгледан, се наведува во соопштението од Кабинетот на претседателот на Собранието.

Законот за употреба на јазиците, на чие усвојување претседателот Ѓорѓе Иванов стави вето, е во трето читање откако опозициската ВМРО-ДПМНЕ поднесе 35.576 амандмани.

XS
SM
MD
LG