Достапни линкови

Билд: Моќните држави од ЕУ да се ангажираат за спорот за името


Архива: Карл Билд.

Без компромис за името балканската стратегија на ЕУ може да пропадне, изјави поранешниот премиер и министер за надворешни работи на Шведска, Карл Билд, истакнувајќи дека за решавање на спорот со името неопходен е ангажман на моќните држави и институции од ЕУ.

Тој смета дека е потребно сериозно посветување на моќните држави и институции од ЕУ за да се постигне компромис за името и дека без тоа балканската стратегија на ЕУ може да пропадне, напиша Билд.

XS
SM
MD
LG