Достапни линкови

Судири меѓу демонстрантите и контрадемонстрантите во Атина


Демонстрантите ривали се судриле во центарот на Атина за време на големиот протест на плоштадот Синтагма против користењето на името „Македонија“ од страна на нашата држава, јавуваат грчките медиуми.

Според извештаите, полицијата користела солзавец за да ги раздвои групите демонстранти.

За време нa големиот националистички протест, истовремено се одржа и контра-протест поддржан од левичарски и анархистички здруженија и групи, кој е оддалечен нешто повеќе од еден километар од главниот настан.

Од грчката полиција преку соопштение наведуваат дека на протестот во центарот на Атина присуствувале 140 илјади граѓани, а од цела Грција дошле со 283 автобуси.


XS
SM
MD
LG