Достапни линкови

Нов земјотрес во Скопје


Илустрација.

Нов земјотес со магнитуда од 2,5 степени според Рихреовата скала е регистриран попладнево во 15:23 чесот во скопското епицентрално подрачје, со епиценатар на седум километри источно од Скопје на длабочина од три километри.

Ова е втор регистриран земјотрес денеска во Скопје, откако првиот се случи изутрината во 08:03 часот со магнитуда од 2,4 степени. Земјотрес ноќеска беше почувствуван и во Охрид, со епицентарот бил на 10 километри источно од Охрид, со магнитуда од 2,1 степен.

XS
SM
MD
LG