Достапни линкови

Нимиц: Секогаш добивам добри совети од Ахмети


Изјави на медијаторот Метју Нимиц

Медијаторот на Обединетите нации за спорот за името Метју Нимиц попладнево по средбата со лидерот на ДУИ Али Ахмети изјави дека имале конструктивни разговори, потенцирајќи оти секогаш добива добри совети од Ахмети.

" Разменуваме мислења за тоа како да се реши прашањето. Многу ги почитувам неговите ставови и секогаш добивам добри совети од него. Разговаравме и за тоа дека процесот напредува. Добив и уверување дека ќе игра конструктивна улога во напорите да се изнајде фер и разумно решение" изјави Нимиц по средбата.

Лидерот на ДУИ изјави дека му дава целосна поддршка на медијаторот во неговата мисија за решавање на спорот со името.

XS
SM
MD
LG