Достапни линкови

Убиени десетици милитанти во јужен Авганистан


Архива: Силита на Авганистан во областа Кандахар.

Авганистански безбедносен претставник соопшти дека 83 талибански борци се доцна синоќа се убиени за време на операција на разузнавачките сили во јужната провинција Кандахар. Шефот на воените операции во областа Маиванд, Силтан Мохамад за РСЕ денеска изјави дека десетици возила на милитантите исто така биле уништени во операцијата, за која рече дека била поддржана од воздушни напади.

„Групата бунтовници беа собрани да започнат координиран напад врз авганистанските сили во областите Панџаи и Маиванд во Кандахар“, рече Мохамад.

Тој не кажа дали имало жртви меѓу авганистанските сили.

Талибанците не ја коментираа операцијата, која доаѓа откако Владата во Кабул поддржана од Западот прави напори да се одбрани од милитантите по повлекувањето на силите на НАТО во 2014 година.

XS
SM
MD
LG