Достапни линкови

Спортскиот арбитражен суд поништи доживотни забрани за 39 руски спортисти


Архива: Спортскиот арбитражен суд во швајцарскиот град Лозана.

Спортскиот арбитражен суд ги поништи доживотните забрани за 39 руски спортисти обвинети за користење на допинг. Судот денеска донесе одлука има „недоволни“ докази дека 28 спортисти ги прекршиле анти-допинг правилата на Зимските олимписки игри во 2014 година во Сочи.

„Во однос на овие 28 спортисти, жалбите се потврдени, санкциите се укинати и повторно се воспоставени нивните индивидуални резултати постигнати во Сочи 2014 година“, се вели во соопштението на Судот.

Овие 28 спортисти сега можат да задоцнето барање за учество на Зимските олимписки игри кои почнуваат на 9 февруари во Пјонгчанг, Јужна Кореја.

Судот за останатите 11 спортисти пресуди дека се виновни за користење допинг, но нивните доживотни забрани се заменуваат со забрана за учество на Олимписките игри овој месец.

Меѓународниот олимписки комитет (МОК) воведе доживотни забрани за 43 руски спортисти за користење допинг.

XS
SM
MD
LG