Достапни линкови

Курти: Тачи го укинува Специјалниот суд за да се спаси себе си


Лидерот на опозициското движење „Самоопределување“, Албин Курти

Лидерот на опозициското движење „Самоопределување“, Албин Курти изјави дека иницијативата на пратениците за укинување на Специјалниот суд има за цел косовскиот претседател Хашим Тачи да се отстрани од евентуалната листа обвинети. „На Косово многу политичари треба да бидат обвинети како криминалци за тоа што му го направија на нашиот народ, но не и како воени злосторници“, рече Курти. Истовремено, шефот на пратеничката група на тоа движење Глаук Коњуфца ги обвини косовските лидери - претседателот Хашим Тачи, премиерот Рамуш Харадинај и претседателот на косовскиот Парламент Кадри Весели дека се иницијатори за укинување на Специјалниот суд.

XS
SM
MD
LG