Достапни линкови

Разрешен шефот на државната безбедност во Узбекистан


Архива: Рустам Инојатов.

Узбекистанскиот претседател Шевкат Мирзијаев го отпушти моќниот долгогодишен шеф на Националната служба за безбедност Рустам Инојатов, со тоа отстрани влијателен инсајдер на кого се гледа како негов ривал, потврдија за РСЕ двајца високи владини претставници.

Мирзијаев на средба во Канцеларијата на јавниот обвинител и Националната служба за безбедност денеска изјави декан 73-годишниот Инојатов кои беше на функцијата скоро 23 години, е заменет од Ихтиор Абдулаев.

Претставниците зборуваа под услов на анонимност, бидејќи не беа овластени да даваат изјави по ова прашање.

XS
SM
MD
LG