Достапни линкови

Ракета од Сирија погоди турски град


Турски војник во Килис

Ракети испукана од северна Сирија денеска паднала во турскиот пограничен град Килис, јавија исвестувачите на новинската агенција Асошиејтед прес, додавајќи дека нема повредени. Ракетата е испукана од областа Африн, каде што турската војска води офанзива против силите на сириските Курди, кои ги смета за безбедносна закана зашто соработуваат со курдските бунтовници во Турција.

Жителите на Килис почнале панично да бегаат кога ракетата погодила една зграда.

Во досегашните ракетни напади врз турските погранични градови Килис и Рејханли загинаа тројца, а повеќе од 20 луѓе се повредени.

XS
SM
MD
LG