Достапни линкови

Тајани: Има можност Македонија да го реши спорот за името


Архива: Претседателот на Европскиот Парламент Антонио Тајани.

Има можност Република Македонија да го реши спорот со името и наскоро да ги почне преговорите за членство во ЕУ, оцени претседателот на Европскиот Парламент Антонио Тајани. Тој рече дека земјата има направено значаен напредок и дека е оптимист во однос на спорот за името и можноста за почеток на пристапните преговори.

Тајани во пресрет на утрешната негова официјална посета на Србија рече дека Србија и Црна Гора може да бидат подготвени во 2025 да станат дел од ЕУ како што предвидува Стратегијата за проширување во ЕУ, која треба да биде објавена на 6 февруари во Стразбур.

XS
SM
MD
LG