Достапни линкови

Неизвесност околу расправата за амандманите на Законот за јазиците


Архива: Претседателот на Собранието Талат Џафери.

Не се знае кога Собранието ќе расправа за амандманите за Законот за јазиците во трето читање поднесени од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, изјави денеска претседателот на Парламентот Талат Џафери наведувајќи дека од 35.569 амандмани досега на албански јазик преведени се само околу 17 илјади.

Според Џафери амандманите се политичко прашање, а целта на ВМРО-ДПМНЕ е да се спречи носење на законот, истакнувајќи дека што и да се направи во оваа ситуација ќе се оспорува уставноста на законот.

Во однос на тоа дали е можно амандманите да бидат повлечени, Џафери рече дека секојдневно е во комуникација со опозицијата и со другите пратенички групи. Тој ја повика опозицијата да размисли: „Ако имаат сенс за процесите и за државата нека се премислат“, рече Џафери

XS
SM
MD
LG