Достапни линкови

Нимиц утре на средби со Коѕијас и Кумуцакос


Посредникот во спорот за името Метју Нимиц

Посредникот на ОН во спорот за името меѓу Грција и Македонија, Метју Нимиц, утре ќе се сретне и со шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас и со одговорниот за надворешна политика во опозициската Нова демократија, Јоргос Кумуцакос. Според грчките медиуми, средбата со Кумуцакос е по барање на медијаторот Нимиц.

Предвидено е Нимиц и Комуцакос да се сретнат претпладне, а неколку часа подоцна медијаторот ќе разговара со шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас, објави МИА.

XS
SM
MD
LG