Достапни линкови

Димовски: Едностраниот закон за јазиците може да продуцира криза


Архива: Изјава за медиумите на пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски.

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски изјави дека со постапката на поднесување на бројни амандмани за Законот за употреба на јазиците се обидуваат да упатат порака до СДСМ и ДУИ да размислат и да го прифатат тоа што го бараат мнозинството граѓани и експерти.

Димовски рече дека решение треба да има, но тоа да биде изградено на здрави темели, а како што рече да не се носи со прекршување на Деловникот најмалку десет парти до сега.

Тој додаде дека законското решение е еднострано, според него на ДУИ, а СДСМ е принудена да го донесе, „а тоа може да продуцира криза.“ Тој повтори дека пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ќе учествуваат во работата на Собранието само за Законот за употреба на јазиците.

XS
SM
MD
LG