Достапни линкови

Шпанија нов европски шампион во ракомет


Репрезентацијата на Шпанија е новиот европски шампион во ракомет, откако синоќа во Загреб во финалето ја совлада Шведска со 29:23. Клучна фигура во триумфот на шпанската селекција беше голманот на Вардар Арпад Штербик кој со своите одбрани во второто полувреме имаше огромен придонес за резултатскиот пресврт. За Шпанија ова е прв трофеј од евро-шампионатите. Во предигра на големото финале, Франција со 32:29 ја совлада Данска и го освои бронзениот медал.

XS
SM
MD
LG