Достапни линкови

Трамп замина за Давос на Светскиот економски форум


Американскиот претседател Доналд Трамп

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска и утре ќе учествува на годинашниот Светски економски форум во Давос, Швајцарија. Белата куќа соопшти дека тој планира учеството на Форумот да го искористи за промоција на американскиот бизнис и да ја потврди неговата заложба за глобален економски развој. Тој денеска ќе има неколку средби, меѓу кои со британската премиерка Тереза Меј и со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху. Обраќањето на Трамп на Форумот е предвидено за утре. Повеќе од илјада луѓе синоќа протестираа во Цирих против посетата на Трамп.

XS
SM
MD
LG