Достапни линкови

Координацијата за предлозите на Нимиц в сабота во Клубот на пратеници


Посредникот во спорот за името Метју Нимиц и преговарачите од Македонија и од Грција, Васко Наумовски и Адамантиос Василакис во Њујорк

Координацијата за предложената рамка на медијаторот на ОН во спорот за името Метју Нимиц ќе се одржи в сабота попладне во Клубот на пратеници.

На средбата која е иницирана од МНР, како што потврдија за МИА, ќе присуствуваат претседателот Ѓорге Иванов и лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицковски.

Портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски, на денешната прес-конференција најави дека наскоро ќе се одржи средба за рамката на Нимиц на која ќе бидат присутни повеќе политички лидери

Владата, посочи Бошњаковски, веќе го започна процесот на анализа и на координација околу најновата рамка на медијаторот и очекува да биде изграден широк национален консензус.

XS
SM
MD
LG