Достапни линкови

Владата во координација со Иванов за широка средба за името


Влада на Република Македонија

Владата има координација преку Министерството за надворешни работи со кабинетот на претседателот Ѓорѓе Иванов за остварување на средба на која ќе се дискутира за рамката на медијаторот на ОН во спорот за името Метју Нимиц, велат од владината прес служба. Се уште не е закажан терминот за средбата, која ќе биде од широк формат, наведуваат од прес-службата.

Од канцеларијата за односи со јавност на генералниот секретар на ОН велат дека се уште не се познати деталите за планираните патувања на Нимиц, кој најави дека во наредниот период ќе ги посети и Скопје и Атина.

XS
SM
MD
LG