Достапни линкови

Вучиќ: Референдум за прашањето за границите со Косово


Архива: Српскиот претседател Александар Вучиќ.

Европската унија нема да и дозволи влез на Србија без решавање на прашањето за границите со Косово, изјави српскиот претседател Александар Вучиќ. Тој истакна дека без јасно решено прашање за границите на Србија нема да и биде дозволено да влезе во ЕУ.

„Како ќе го решиме е друго прашање. Сакаме или не сакаме да го решиме? Народот, секако, на референдум ќе мора да каже што мисли за тоа, изјави Вучиќ. Тој минатата година најави широка јавна дебара за прашањето за косово.

XS
SM
MD
LG