Достапни линкови

Турција почна акција против сириските Курди, кои се американски сојузници


Илустрација: Турски тенкови на воена вежба

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска соопшти дека воената операција против сирискиот регион Африн, кој е под контрола на Курдите, започна со прекуграничен артилериски напад од турската армија. Турската армија соопшти дека погодила засолништа на курдските милитанти. Ердоган постојано повторуваше дека ќе ги уништи курдските милиции во Африн, кои ги смета за безбедносна закана за Турција.

Курдите што ги напаѓа Турција се американски сојузници.

Американскиот Стејт департмент ја повика Турција да се фокусира на борбата против Исламската држава и ги оцени турските активности во Африн како дестабилизирачки.

XS
SM
MD
LG