Достапни линкови

Иванов-Столтенберг: Македонија да го добие заслуженото членство во НАТО


Скопје: Средба на претседателот Иванов и генералниот секретар на НАТО Столтенберг. 18.01.2018

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов оствари средба со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, на која истакнал дека Република Македонија во континуитет покажува дека е доверлив и стратешки партнер и сојузник на НАТО и дека е неопходно е да го добие одамна заслуженото членство во Алијансата, со што ќе се создадат трајни придобивки за безбедноста, стабилноста и просперитетот во целиот регион, соопшти Кабинетот на претседателот.

На средбата тие разговоарале за евроатлантските интеграции на Република Македонија, за реформите во одбраната и безбедноста во согласност со НАТО стандардите, како и за унапредувањето и продлабочувањето на соработката со Северноатлантската алијанса.

Иванов и Столтенберг оцениле дека односите и соработката меѓу Република Македонија и Алијансата се на високо ниво и го истакнале придонесот што македонската армија го дава во рамки на меѓународните мировни мисии, се вели во соопштението.

XS
SM
MD
LG