Достапни линкови

Напад врз седиштето на руска организација во Северен Кавказ


Пожар во седиштето на Меморијал во Назран, Северен Кавказ

Руската проминентна организација за човекови права Меморијал соопшти дека нејзиното седиште во Ингушетија била запалено во терористички напад. Според организацијата, нападот бил со цел тие да прекинат со работа и да го напуштат Северен Кавказ.

Водечкиот член на организацијата Олег Орлов изјави дека безбедносните камери покажале оти двајца маскирани мажи пристигнале во седиштето на организацијата во Назран доцна вечерта и влегле во канцелариите преку прозорците. Амнести Интернешнел соопшти дека се работи за координиран напад врз организацијата.


XS
SM
MD
LG