Достапни линкови

Димитров „оптимист со грижи“ за исходот од разговорите за името


Архива: Министерот за надворешни работи Никола Димитров.

Министерот за надворешни работи на Македонија Никола Димитров изјави дека очекува на денешната рунда разговори медијаторот Метју Нимиц да понуди првична рамка што ќе овозможи суштински напредок во решавањето на спорот за името.

Тој смета дека чин на врвна политичка одговорност е да се искористи оваа шанса на позитивна атмосфера за решавање на дводеценискиот проблем, а во однос на исходот од обновениот процес Димитров за Дојче веле изјави: по природа сум оптимист, а во случајов сум оптимист со грижи.“

„Ние сме решени во рамки на можното да го движиме процесот кон решение. Со Грција сме соседи и вечно ќе бидеме соседи. Но, нештата не зависат само од нас, туку и од другата страна. Во моментов наша највисока одговорност е да направиме се што можеме да го искористиме овој прозорец и да се качиме на европскиот воз, бидејќи за нас таму е перспективата, напредокот, иднината“, рече Димитров.

XS
SM
MD
LG