Достапни линкови

Српското Обвинителство покрена предистражна постапка за Ивановиќ


Северна Митровица, 16.01.2018

Обвинителството за организиран криминал денеска започна предистражна постапка во врска со убиството на претседателот на Граѓанска иницијатива „Слобода, демократија, правда“ Оливер Ивановиќ во Косовска Митровица.

Обвинителство до Министерството за внатрешни работи и Безбедносно-информативната агенција на Република Србија поднесе барање за собирање потребни информации во правец на кривично дело тероризам, се нагласува во соопштението.

Истовремено, во текот на денот, Обвинителството одржа состанок со претставниците на овие органи, се додава во соопштението.

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, претходно денеска изјави дека убиството на Оливер Ивановиќ за Србија претставува терористички чин и дека Обвинителство за организиран криминал ќе покрене предистражна постапка и ќе достави барања до другите надлежни органи, МВР, БИА и други.

XS
SM
MD
LG