Достапни линкови

Судири меѓу полицијата и демонстранти во Украина


Украинската полиција се судри со демонстранти пред зградата на Парламентот.

Полицијата и демонстрантите се судрија во близина на украинскиот Парламент, кој требаше да го разгледува законот за „реинтеграција“ на регионите под контрола на сепаратистите поддржани од Русија.

Денешните судири почнаа откако демонстрантите запалија гуми и запалија руско знаме во областа во близина на Собранието, како и шатор во кампот поставен на антивладините протести минатата година.

Полицијата и пожарникарите ги изгаснаа запалените гуми и ги фрлија кон шаторите. Безбедносните служби исто така користеа хемиски спреј за време на конфронтацијата.

Полицијата во Киев претходно соопшти дека 3.800 полицајци биле распоредени во близина на владините згради и Парламентот во пресрет на дискусијата за законот.

Демонстрантите бараат брзо усвојување на законот за „реинтеграција“ во кој ќе биде наведено дека Русија, која ги поддржува сепаратистите кои од 2014 година контролираат делови од Доњецк и Луганск, е агресор.

XS
SM
MD
LG