Достапни линкови

Втор ден од претседателските избори во Чешка


Земан гласа на изборите во Чешка.

Чесите втор ден гласаат на претседателските избори. Според анкетите направени пред гласањето, се очекува актуелниот претседател Милош Земан да го добие првиот круг, но изгледа дека е малку веројатно дека ќе добие целосно мнозинство. Вториот круг на гласање, доколку е потребно, ќе се одржи на 26 и 27 јануари.

Други кандидати се текстописецот Михал Хорачек, поранешниот десничарски премиер Мирек Тополанек и поранешниот шеф на автомобилската компанија „Шкода“, Вратислав Кулханек.

Прелиминарните резултати од изборите се очекуваа подоцна денеска.

XS
SM
MD
LG