Достапни линкови

Мицотакис: Владата да престане со тајната дипломатија


Илустрација: Знамиња на Грција, Македонија и Европска унија.

Владата наместо да се стреми кон национален консензус, води тајна дипломатија без да ги извести партиите, изјави претседателот на грчката опозициска партија Нова Демократија, Киријакос Мицотакис за време на неговата турнеја во северна Грција.

„Не знаеме што разговараат, не знаеме за што преговараат, не знаеме што имаат дадено, што земале. Не знаеме ништо, рече Мицоткаис, коментирајќи ја вчерашната средба на министрите на Македонија и Грција Коѕијас и Димитров.

Мицотакис исто така рече дека владта треба да запре со постапките кои ги делат Грците, да ја извести опозицијата за прашањето за името и да запре да се занимава со тајна дипломатија, пренесува МИА.

XS
SM
MD
LG