Достапни линкови

ВМРО-ДПМНЕ: Законот за употреба на јазиците е донесен со измама


Седиштето на ВМРО ДПМНЕ

Законот за употреба на јазиците кој денес го изгласа парламентарното мнозинство е неуставен и е донесен со измама, односно лажно исцртување на европско знаменце, реагираше опозициската ВМРО-ДПМНЕ, откако Собранието, без присуство на опозицијата, го изгласа законот.

Според најголемата опозициска партија, овој закон е закон за двојазичност кој „не значи унапредување на правата на албанската заедница во Македонија, туку ќе креира хаос.

„Ова ќе предизвика дополнителни финансиски импликации за опрема, нови вработувања и нови простории, трошок кој ќе треба да се покрие од парите на македонските даночни обврзници“, стои во соопштението на партијата.

Од ВМРО-ДПМНЕ бараат власта да биде казнета за, како што велат, манупулацијата со граѓаните.

XS
SM
MD
LG