Достапни линкови

Стејт департмент: на Хојт Ји му завршува мандатот


Хојт Брајан Ји

На Хојт Брајан Ји му завршува мандатот на функцијата заменик помошник американски државен секретар за Европа и Евроазија која ја извршува од септември 2013 година, изјави потсекретарот во Стејт департментот Стивен Голдстајн. Претходно беше објавено дека Хојт Ји поднесол оставка, а медиумите шпекулираа дека тој би можело да ја преземе должноста амбасадор на САД во Македонија или во Босна и Херцеговина. „Како што знаете американските дипломати ги менуваат позициите на неколку години во рамките на нормален процес на распоредување на задолжувањата. Ји ја извршува таа должност над четири години“, наведе Голдстајн.

XS
SM
MD
LG