Достапни линкови

Османи: Историска шанса за надминување на спорот за името


Средба во Атина на грчкиот министер за надворешни работи Коѕиас и вицепремиерот Османи.

Оваа година претставува историска шанса за надминување на недоразбирањето околу употребата на името на Македонија и како политичари кои ја добиле довербата да ги предводат своите граѓани имаме обврска да покажеме зрелост и сериозност и да не ја пропуштиме оваа шанса, истакна македонскиот вицепремиер за европски прашања Бујар Османи на денешните средби во Атина со шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас и заменик министерот за европски прашања Јоргос Катрагулос.

Османи посочил дека во Македонија постои јасно изразен оптимизам за затворање на ова прашање и изразил надеж дека заедно со позитивните сигнали кои доаѓаат од Грција прашањето конечно ќе биде надминато. На средбите било разговарано и за унапредување на комуникациите и меѓусебната соработка на двете земји и за други мерки за градење доверба.

XS
SM
MD
LG